Из нашег угла

skola1

Прочитајте како су нашу школу на Четвртом сајму школског издаваштва одржаном 24.10.2014. године представили Дуња Броћић и Вукашин Терзић ученици одељења 6/2.

Зато је добро бити ђак моје школе

Дуња: Ми смо ученици Основне школе ,,Академик Миленко Шушић“ из Гуче. Препознатљиви смо не само по труби већ и по срдачности и гостољубивости. Уверићете се данас у то.

Вукашин: Наша школа има дугу традицију – постоји још од 1850. године. Да није нас, била би баш стара. На срећу, ми је сваког септембра подмлађујемо. Више од петсто малишана из вароши и околних села унесе живот и радост у ово скромно здање.

Дуња: Посебно смо поносни на млађе другаре у издвојеним одељењима у Ртима, Горњој Краварици, Тијању и Турици. Ове сеоске школе су мале, али су хероји јер као матице чувају живот села.

Вукашин: Школска зграда је лепа, могла би да буде и лепша. Али, школа није само зграда. Школа – то смо ми. Учионице су уредне, намештај се повремено мења у складу са потребама и могућностима, а ми се трудимо да својим радовима надоместимо оно што недостаје, украсимо оно што је изгубило стари сјај.

Дуња: Нешто најлепше у школи – то су школски одмори. На срећу, поред великог који проводимо у ђачкој кухињи уз топао оброк и осмех љубазне куварице која се брине о томе да се хранимо здраво, постоје и мали, утешни одмори. Њих користимо да на кратко прошетамо кроз школски парк. Он је украс вароши. У њему су засађене различите биљне врсте, а својевремено је добијао и републичке награде. У оквиру парка налазе се и споменици крајпуташи. Посебно се радујемо лепом времену и часовима на клупама у парку.

Вукашин: Школа брине о нашем здрављу. На располагању су нам фискултурна сала, школски полигон и терени спортског центра. Кошарка, одбојка, фудбал, стони тенис, стрељаштво – за свакога по нешто. О здрављу зуба брину запослени у стоматолошкој амбуланти у школи. Често имамо радионице и предавања на којима сазнајемо о превенцији неких болести.

Дуња: Волимо да се такмичимо. Наградама се радујемо, а учешћем поносимо. Најсрећнији смо када на Видовдан родитељи поред сведочанства, из школе донесу и књиге и дипломе за најуспешније на такмичењима.

Вукашин: Чувамо традицију, али идемо у корак са временом. Учимо стране језике, информатички се описмењујемо. Уживамо у часовима у природи, али нам је занимљиво и у мултимедијалној учионици.

Дуња: Учествујемо у културном животу своје заједнице и често организујемо књижевне вечери и приредбе, журке, маскенбале, квизове знања, такмичења талената. Некако, имамо увек прилику да покажемо оно у чему смо најбољи и да то буде запажено.

Вукашин: Право освежење унела је школа флауте – инструмент који не очекујете у овој средини. Немамо често прилику да одемо у позориште, али нам зато понекад дођу занимљиви гости из света позоришта и уметности уопште. А ако нема никог, ми сами направимо представу за грађанство. Онда нас други гледају и аплаудирају нам.

Дуња: Наша школа је добар партнер у локалној заједници. Због тога учествује у различитим пројектима. ,,Друга шанса“ је један од пројеката који се већ четири године реализује и који омогућава нашим старијим суграђанима да надокнаде пропуштено када је основно образовање у питању.

Вукашин: Сарађујемо и са школама у окружењу. У мају ове године потписана је Повеља о братимљењу са ОШ ,, Вук Караџић" из Липнице код Ваљева. Сарадња се одвија кроз спортска и културна такмичења и дружења.

Дуња: После поплава која су задесиле другаре из братске школе, упутили смо им хуманитарну помоћ. То кажемо само да бисмо истакли да смо научили шта је хуманост на делу. Наши волонтери у Црвеном крсту то већ одавно знају. Радо учествујемо у свим хуманитарним акцијама, од којих многе покреће наш Ђачки парламент.

Вукашин: Oд почетка шездесетих до половине осамдесетих година прошлог века излазио је је лист Несташни извори.Претходне школске године у нашој школи обновљена је традиција издавања школског листа. Поносни смо због тога.

Дуња: Постоје две легенде о томе како је Гуча добила име: једна каже да је добила по птици гугутки, а друга по томе што се народ пред најездом Турака гучио и прикривао. Нама је прихватљивија прва. Због тога смо свом листу дали име Гук. Нови лист Гук – Гучки ученички кутак настао је из жеље да се публикују разни креативни радови ученика наше школе, да се забележе успеси ученика, актуелности, занимљивости и остави траг о животу школе. Тако је наш лист постао гук који ће се надалеко чути.