Светски дан књиге

Светски дан књиге и ауторских права обележава се сваке године 23. априла.  Одлука о обележавању овог дана  донета је на Генералној конференцији УНЕСКО-а, одржаној у Паризу, 1995. године.

Овај датум вишеструко је значајан, јер је то датум годишњице рођења и смрти Вилијама Шекспира, смрти Мигела де Сервантеса, датум  рођења Владимира Набокова.

Занимљиво је да се у Шпанији је овај дан празнује још од 1923. године у част писца Мигела де Сервантеса. Ово је, такође, и део прославе дана Светог Ђорђа у Каталонији, где је традиција, још од  средњег века, да мушкарци доносе руже својим вољеним, а од 1925. године жене дају књигу у замену.

Наша школска библиотека придружила се обележавању овог важног датума. Чланови библиотечке секције, уз свесрдну помоћ Марије Јакшић, професорке француског језика и Милоша Крнетића, професора енглеског језика, направили су пано са цитатима из омиљених књига. Акценат је стављен на књигу „Мали принц“, непревазиђено дело, коме се се сви изнова враћамо и поново откривамо његове сазнајне и естетске вредности. Пано је постављен испред школске библиотеке, као својеврстан апел против равнодушности и свеопште незаинтересованости када су у питању књиге и читање.

IMG 20170420 133756

120926