- Детаљи
- Категорија: НОВОСТИ
- Прегледа: 10
Поштовани,
Обавештавамо вас да друго полугодиште, за ученике од 1-8. разреда, почиње у понедељак, 20.01.2025. године, по устаљеном распореду звона и распореду часова.
Свим ученицима желимо успешан почетак другог полугодишта.
Директор школе
Драгица Дојчиновић
- Детаљи
- Категорија: НОВОСТИ
- Прегледа: 56
Данас је у нашој школи у ђачкој трпезарији са почетком у 13 часова одржан Општи родитељски састанак родитеља ученика осмог разреда. Састанку је присуствовало 30 родитеља, 16 родитеља из 8-1 и 14 родитеља из 8-2 одељења.
Дневни ред:
1.Упознавање родитеља/ ДЗЗ са пријавом за ЗИ/Портал МСШ;
2.Упознавање родитеља/ДЗЗ са Календаром активности за ЗИ;
3.Критеријуми за упис ученика у средњу школу;
4.Искуства из претходних година везана за ЗИ;
5.Текућа питања.
Присутним родитељима/ДЗЗ обратио се педагог школе, Јелена Вукашиновић и најавио Дневни ред истог, увео родитеље у тему и реч дао наст. Наталији Станић која је на видео биму родитељима представила информације везане за Портал МСШ, као и информацију да родитељи могу пријаву за ЗИ попунити и у школи. Такође наставница је присутне родитеље упознала са Календаром активности за ЗИ. Везано за критеријуме уписа, педагог школе је упознао родитеље са истим и поделио родитељима флајере, са свим неопходним информацијама, које је школа припремила за родитеље.
Потом су се предметни наставници из чијих предмета се полаже ЗИ, а који ученици бирају као трећи тест, родитељима изнели искуства из претходних година везано за ЗИ и изнели своја очекивања и план за Припремну наставу.
Родитељски састанак је протекао у позитивној атмосфери и интеракцији са родитељима. Сви присутни имали су позитивна очекивања по питању ЗИ. Уз савете за више рада и учења код куће, састанак је завршен и успешно реализован. До наредног састанка и даље мотивишемо ученике и пружамо подршку за учење и припрему ЗИ.
Извештај поднео педагог школе, Јелена Вукашиновић
- Детаљи
- Категорија: НОВОСТИ
- Прегледа: 91
Данас је у учионици бр. 18. у одељењу 6-1 одржана радионица на тему “Није тешко бити фин”! Педагог школе је реализовао исту, по плану Појачаног васпитног рада са ученицима. Циљ радионице је управо да се ученици подстакну и оснаже да увек буду фини, добри! После интерактивне дискусије са ученицима, ученици су исписивали своје асоцијације на задату тему. Затим смо исте коментарисали и на четири велика папирима исписали сваку реч засебно. Следећа активност је била да се ученици поређају редом по слогану, а да остали ученици читају наглас. Потом ученици са исписаним папирима замене своја места како желе, а остали читају! Суштина је да којим год редом поређамо дате речи добијамо исто значење поруке.
НИЈЕ ТЕШКО БИТИ ФИН! Шаљемо поруку коју смо схватили озбиљно и трудићемо се да је примењујемо у сваком наредном тренутку и животној сутуацији.
Извештај доставио педагог, Јелена Вукашиновић
- Детаљи
- Категорија: НОВОСТИ
- Прегледа: 82
Вечерас су представници Ученичког парламента гостовали у Регионалном центру за стручно усавршавање у Чачку. Од 18:00 до 19:30 часова представници су учествовали на радионици “Мој свет”. Радионица је намењена представницима Парламента основних и средњих школа. Циљеви радионице су препознавање тешкоћа и изазова са којима се ученици свакодневно суочавају, као и развијање активизма код ученика и њихових капацитета за промене у свом окружењу.Реализатори радионице били су спољни сарадници-саветници за превенцију насиља Марија Вуловић, Ђулијано Ђулић и Сања Ранковић Илић. Са ученицима у пратњи био је и координатор Ученичког парламента, педагог школе Јелена Вукашиновић.
Ученици су оснажили свој активизам, као и начине за превазилажење потешкоћа и научили начине ненасилне комуникације. Пуни позитивних утисака настављамо даље. До наредног дружења, сређујемо утиске и делимо стечена знања!
Извештај уредио педагог школе, Јелена Вукашиновић
- Детаљи
- Категорија: НОВОСТИ
- Прегледа: 95
Данас су ученици наше школе предвођени Ученичким парламентом обележили Међународни дан толеранције - 16.11.2024.године. Овај дан се у нашој школи традиционално обележава дуги низ година.
Ученички парламент предвођен педагогом школе данашње активности је обележио под слоганом”Сваки дан је дан за толеранцију”. Ученици су организовали дебату на ову тему, а продукте приказали на паноу. Такође су уз асистенцију педагога школе спровели радионицу са ученицима четвртог разреда на тему: “Толеранција, толеранција и само толеранција”. Са ученицима четвртог разреда разговарали су на тему толеранције, а дискусија се показала продуктивно. Сви ученици знају за толеранцију, а Ученички парламент је помогао и указао на то како се она може спроводити.
Ученици су на својим цедуљама добили назив радионице, а задатак је био да упишу бар три речи које их асоцирају на толеранцију. Свако од ученика је управо исписао праве речи: љубав, различитост, различито мишљење, решавање проблема, емпатија, разумевање… Научили смо да будемо толерантни према разликама!
Данашњи дан је још једном показао да су све наше различитости заправо наше богатство.
БУДИТЕ ТОЛЕРАНТНИ!
Само су неке од данашњих порука.
Tуредио педагог школе, Јелена Вукашиновић
- Детаљи
- Категорија: НОВОСТИ
- Прегледа: 113
Данас је у нашој школи одржан Општи родитељски састанак за родитеље/ДЗЗ ученика осмог разреда.
Дневни ред састанка:
1.Екскурзија ученика;
2.Припрема ученика за Завршни испит;
3.Пројекат “Здравитас” појашњење;
4.Оцене и успех ученика- опште запажање;
5.Текућа питања.
Састанак је отворила наст. Марија Михајловић, одељењски старешина 8-2 одељења. Састанку су присуствовали директор и педагог школе.
Укупно родитељском састанку присуствовала су 32 родитеља, по 16 из сваког одељења.
Директор школе, Драгица Дојчиновић, поздравила је присутне родитеље и заједно са педагогом који је представио Дневни ред састанка увео родитеље у тему. ОС представила је родитељима План и програм екскурзије и подсетила родитеље везано за правила понашања како у школи тако и на предстојећој екскурзији.
Родитељи су такође добили информације везано за Припремну наставу за ЗИ, динамику и време одржавања исте.
Директор школе је присутним родитељима појаснио Пројекат “Здравитас”.
Потом су родитељи упознати са општим запажањима везано за учење, оцене и успех, као и мотивацијом ученика за долазак на припремну наставу. Родитељима су дате смернице и савети како би ученици били ревноснији и што успешније савладавали предстојеће обавезе у осмом разреду.
Интеракција са родитељима и овај пут је потврдила да сви заједно “радимо” на истом задатку у најбољем интересу ученика.
- Детаљи
- Категорија: НОВОСТИ
- Прегледа: 112
У суботу 26. октобра ученици и наставници наше школе посетили су Сајам књига у Београду. Као и сваке године циљ посете био је да се ученицима укаже на значај књиге и писане речи, односно на важност читања у животу. Поред Сајма књига ученици су имали прилику да прошетају Кнез Михаиловом улицом, као и да посете Музеј илузија У Београду.
- Детаљи
- Категорија: НОВОСТИ
- Прегледа: 103
Данас су у нашој школи представници Савета за безбедност саобраћаја, Општине Лучани, едуковали ученике првог циклуса на тему безбедности саобраћаја.
У ђачкој трпезарији на виртуелном саобраћајном полигону ученици трећег и четвртог разреда подсетили су се правила саобраћаја и са едукаторима/ студентима Саобраћајног факултета из Београда заједно, безбедно “прелазили улицу” преко пешачког прелаза. Такође за ученике првог и другог разреда у фискултурној сали на монтажно демонтажном полигону припремљен је сценарио безбедног преласка улице на пешачком прелазу. Ученици су са задовољством пратили предавање, после ког је уследио практични део безбедног понашања пешака у саобраћају. Ученици су овом приликом добили прилкадне поклоне: светлеће наруквице, прслуке, ранчеве и привеске. Едукатори: Теодора Ћирковић, Биљана Митровић, Страхиња Обрадовић и Соња Николас учинили су да ово предавање заиста буде незаборавно и едукативно за наше ученике.
Понашамо се одговорно у саобраћају! Неке су од порука којих смо се данас сви заједно подсетили.
Извештај уредио педагог школе, Јелена Вукашиновић
- Детаљи
- Категорија: НОВОСТИ
- Прегледа: 113
Данас је у нашој школи обележен 21. октобар- Дан сећања на жртве из Другог светског рата.
Данас се сећамо страдања невиних цивила, ђака и наставника, после 83 године.
У оквиру тематског дана обележили смо Велики школски час, којем су присуствовали ученици са својим наставницима. Наставнице српског језика и књижевности, Марија Михајловић и Катарина Пеулић, наставник ликовне културе Петар Матовић и наставница информатике Љиљана Трмчић, заједно су реализовали наведену активност. После уводне речи наст. Катарине Пеулић, ученици су упознали присутне са историјским приликама које ду довеле до ове незаборављене трагедије. Ученици су казивали стихове “ Крваве бајке” Десанке Максимовић, као и казивање њених утисака о присећају на страдање невиних цивила у Крагујевцу, као и о настанку песме. Програм је пратила музика страдања у позадини, цртежи ученика на ову тему као и слике комплекса “Шумарице” на видео биму. Наш школски час одржан је у 12 часова у ђачкој трпезарији.
Данашњи датум не сме се заборавити. Чуваћемо сећање на 21.октобар и све оне невине жртве које су трагично изгубиле своје животе. Не смемо заборавити њихове прекинуте снове, који ће нам дати снагу да се боримо за свет у коме ће свако дете моћи да ужива у својој слободу и срећи!
Несмемо дозволити “да више ниједна птица остане сломљених крила”!
Текст уредио педагог школе, Јелена Вукашиновић
Дан сећања на жртве из Другог светског рата
Обнова интересовања за одређену личност најчешће је последица значајног датума или године – рођења, смрти, изласка из штампе поновљеног издања неког дела, а неретко повод може доћи и од обележавања неког значајног датума. То су тренуци блеска неправедно заборављених истина и лепота, које људска слабост и недовољност, окружена галамом олигархије прећуткује или превиђа.
Данас, 21. октобра 2024. године навршава се тачно 83 године од страдања недужних цивила у Другом светском рату у Крагујевцу, у Шумарицама. Тога дана немачке окупационе снаге стрељале су међу многобројним народом и око триста ђака и наставника из тадашње Мушке гиманзије. Овај догађај оставио је веома снажан утисак на цео српски национ, па тако и на једну од најзначајнијих српских песникиња 20. века, Десанку Максимовић. Ова годишњица није само прилика за сећање, већ и за промишљање о снази уместности, посебно поезије, она је ту да пренесе дубоке емоције и бол кроз време. Крвава бајка није само песма, она је сведочанство о болу и трагедији. Песникиња нам кроз стихове осликава судбину деце која су постала жртве несрећних ратних околности, представљајући њихову невиност и снове који су брутално прекинути. Ђаци су изгубили живот због идеологија које су се кретале изван њихове контроле, а њихови снови заувек су остали недосањани. Десанка користи симболике бајке да покаже реалност која је далеко од идиличне слике коју бајке представљају. У њеној песми „бајковитост“ се претвара у мрачну стварност, указујући на то да иза сваке лепе приче често стоје тешке истине. Њене речи нас подсећају да и поред страдања, љубав и сећање на изгубљене душе остају вечни. Како је то забележио Црњански у својим Хиперборејцима у нашем сећању данас се све пред нама јавља обасјано неком светлошћу, врло јасно, али кроз то пролазе црне стреле, пролећу неке тамне птице. У људском сећању чује се шапат невиних и несталих бића, плач толиких мртвих, а чују се и звона, грмљавине, јауци, па и смех. Данас сви они стоје пред нама, сузних очију, које нас тужно гледају. Питају, где смо?
Нека нас Крвава бајка инспирише да чувамо сећање на оне који су изгубили животе, да не заборавимо њихове снове и да се боримо за свет у ком ће свако дете безбрижно моћи да ужива у својој слободи и срећи!
Текст написала: Катарина Пеулић
Наставница српског језика и књижевности